Lüleburgaz Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı İlhami Cebelli Yaptığı Açıklamada;

Önümüzdeki Haftadan İtibaren Sosyal Güvenlik Kurumu Tarafından Orta Vadeli Plan Olarak Da Bilinen Yeni Ekonomi Planında Kayıtlı İstihdamın Teşvikine Yönelik Olarak, Veri Analizine Dayalı Risk Odaklı Denetim Faaliyetleri Yaygınlaştırılacağı , Ayrıca Kayıt Dışılığın Yaygın Olduğu Sektörler Öncelikli Olmak Üzere, Yönlendirici Ve Rehberlik Edici Denetim Faaliyetleri Artırılacağı Konusunda Tarafımıza BilgilendirmeYapılmıştır.
 Bu Bağlamda Özelikle;

* Kaçak Yerli Ve Yabancı İşçi Çalıştıran İş Yerleri,

* İşçilerinin Mesleklerini Gizleyerek Düşük Ücret Beyan Eden İş Yerleri İle

* Sahte Sigortalı Gösteren İş Yerlerinin Denetimleri Öncelikli Olacaktır.

Bölgemiz İş Verenlerinin Kayıtlı İstihdama Verdiği Önemi  Sgk  Müdürüne İleten Cebelli , Ltso Üyelerimizbu konuda gerekli Hassasiyeti göstermektedir. Dedi.

Sgk Müdürü Hamdi Geveze’ De;Kayıt Dışı İstihdamda İdari Para Ceza’larının Yüksek Olması Nedeniyle,  LTSO Üyelerinin Bu Cezalara Maruz Kalmaması İçin Gerekli Kontrollerini yapmaları  arzu ettiklerini ; AyrıcaSgk Tahakkuklarını Düzenli Ödeyen Firmaların %5 Avantajdan Faydanlanmaya Devam Ettiğini Ve Bu Fırsatı Kaçırarak Ödemelerinde Aksama Olan Firmaların Tahsilatları İle İlgili Önümüzdeki Dönemlerde Kurumun Gerekli Önlemleri Alarak Uygulama Yapacağını, Ödeme Yapmak İsteyen Firmaların Sosyal Güvenlik Kurumuna Başvurması Durumunda Gerekli Kolaylıkların Sağlanacağını Belirtti.

Tweetle