KOSGEB’İN GENÇ İSTİHDAMINA YÖNELİK DESTEĞİ 125 BİN LİRAYA ÇIKTI

 

MİKRO VE KÜÇÜK İŞLETMELERE HIZLI DESTEK PROGRAMINDA DESTEK TUTARI ARTTIRILDI

 

HER YENİ İSTİHDAM İÇİN 125 BİN LİRA DESTEK ÖDENECEK

 

YENİ TUTAR SADECE DÖRDÜNCÜ DÖNEM İÇİN GEÇERLİ OLACAK

 

KOSGEB, genç istihdamını kolaylaştıran “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı”nın dördüncü başvuru döneminde destek tutarını 100 bin liradan 125 bin liraya çıkarttı. Covid-19’dan etkilenen işletmelere yönelik destekte şartları taşıyan işletmeler, 10 Ekim’e kadar online olarak başvurularını yapabilecek. Başvurusu onaylanan işletmeler, koşullara uygun personeli istihdam ettikten sonra 28 Kasım’a kadar KOSGEB’den ödeme talebinde bulunacak. Kesin destek onayı, bütçe kapsamında ödeme talep sırasına göre verilecek.

 

KİMLER KAPSAMDA?

Genç, yeni mezun ve kadın istihdamını önceliklendiren programda, belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler, 1981 ve sonrası doğumlu, daha önce hiç çalışmamış veya son 3 yılda 6 aydan fazla çalışmamış olan yeni personeli istihdam edebiliyor. Destekten, üniversite mezununun yanı sıra meslek lisesi, teknik lise veya mesleki ve teknik lise mezunu olan kişileri istihdam eden işletmeler yararlanabiliyor.

 

BAŞVURU NASIL OLACAK?

Başvuru kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler, programın dördüncü dönemine www.kosgeb.gov.tr adresindeki “E-Hizmetler” menüsünden başvuru yapabilecek. Dördüncü döneme, 2021 Aralık – 2022 Mart arasında yani üçüncü dönemde başvurusu onaylanan işletmeler başvuru yapamayacak. Ayrıca, üçüncü başvuru döneminde herhangi bir işletmede destek kapsamında istihdam edilen personel de bu başvuru döneminde istihdam edilemeyecek.

 

25 BİN LİRA ARTTIRILDI

Destek Programının 1 Temmuz 2022’de ilan edilen dördüncü başvuru dönemi yararlanıcıları için destek tutarı arttırıldı. Asgari ücrette yapılan artış ile ekonomideki farklı dinamikler de dikkate alınarak yeni istihdam edilecek her bir personel için verilen destek, 100 bin liradan 125 bin liraya çıkartıldı.

 

KADINLAR İÇİN 135 BİN LİRA

Destek Programı ile son 12 aydaki ortalama istihdamını koruyan işletmeler, 12 ay boyunca çalıştırma taahhüdü verdiği her bir personel için geri ödemeli bu destekten yararlanacak. Mikro işletmeler 2, küçük işletmeler de 5 personele kadar bu desteği kullanabilecek. İşletme sahibinin veya işe alınan personelin kadın olması durumunda destek üst limiti 135 bin liraya çıkacak.

 

GERİ ÖDEME NASIL OLACAK?

Desteği kullanan işletmeler, ilk 24 ay bir ödeme yapmayacak. Sonraki 24 ayda 6 eşit taksitle KOSGEB’e geri ödemede bulunacak. Geri ödemede, herhangi bir faiz veya komisyon alınmayacak.

İSTİHDAMA ODAKLANILDI

Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’nın ilk iki başvuru döneminde 12 bin 289 işletmeye, istihdamlarını salgın öncesindeki seviyede korumaları şartı ile 368 milyon lira işletme sermayesi desteği verildi. Programın üçüncü ve dördüncü başvuru dönemlerinde genç istihdamına odaklanıldı.

Tweetle